Przekierowanie do formularza kontaktowego
Blog
Jakie czynniki wpływają na wartość działki?
Określenie wartości posiadanej nieruchomości jest niezbędne, jeżeli chcemy wystawić ją na sprzedaż, ustanowić na niej hipotekę, przekazać w formie darowizny, ubezpieczyć czy domagać się odszkodowania. Samodzielne ustalenie właściwej kwoty jest jednak niezwykle trudne, a często po prostu niemożliwe bez posiadania fachowej wiedzy na temat odpowiednich technik szacowania oraz doskonałej znajomości aktualnej sytuacji rynkowej.
Wycena nieruchomości – samodzielnie, czy z pomocą fachowca?
Mieszkania, domy, budynki użytkowe, a także działki o różnym przeznaczeniu (od budowlanych przez rekreacyjne aż po rolne) charakteryzują się dość dużym zróżnicowaniem jeżeli chodzi o ich wartość. Przy dokonywaniu czynności zmierzających do zbycia nieruchomości, konieczne staje się możliwie precyzyjne określenie kwoty, za jaką mogłyby zostać sprzedane. W tym celu niezbędna okazuje się rzetelna wycena nieruchomości. W Szczecinie i okolicach można ją zlecić rzeczoznawcy z firmy Tergo, specjalizującemu się w tym obszarze. Wiele osób zastanawia się jednak, czy nie lepszym wyjściem będzie samodzielne oszacowanie ceny. Przejrzyjmy się temu nieco bliżej.
Dlaczego warto wycenić nieruchomość przed sprzedażą?
Wiele osób decyduje się na pozbycie się posiadanego mieszkania, domu, budynku użytkowego lub działki, chcąc dzięki udanej transakcji uzyskać środki, które przeznaczą na ważne dla siebie cele. Dla większości właścicieli szczególne znaczenie poza możliwością otrzymania jak najwyższej ceny liczyć będzie się także czas potrzebny do sfinalizowania transakcji. Aby przyspieszyć proces poszukiwania potencjalnych zainteresowanych, warto prawidłowo przeprowadzić proces wyceny nieruchomości. W Kamieniu Pomorskim pomocą w tym zakresie może służyć firma Tergo ze Szczecina, specjalizująca się w rzeczoznawstwie majątkowym. Przekonajmy się, jakie znaczenie ma uzyskanie rzetelnych informacji co do wartości.
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i kiedy jest wymagane?
Wśród kosztów utrzymania budynków mieszkalnych i użytkowych istotną pozycją są wydatki przeznaczane na pozyskiwanie energii niezbędnej do ogrzania ich wnętrza oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej, a także działania systemów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania obiektu.
Wycena budynku w trakcie budowy – krok po kroku
Planujesz wycenić nieruchomość będącą w trakcie budowy, ale nie masz pojęcia, jak to zrobić? Przepisy dopuszczają różne podejścia do wyceny, co muszą mieć na uwadze rzeczoznawcy określający wartość budynku w budowie. Jak więc dokonać wyceny nieruchomości, której budowa nie została jeszcze ukończona? Właśnie o tym opowiemy w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu.
Wycena nieruchomości dla potrzeb księgowych
Obowiązki, które ciążą na przedsiębiorcach z tytułu prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, są obecnie bardzo liczne. Ich specyfika zależna jest oczywiście od charakteru danego biznesu, natomiast najczęściej należy do nich konieczność skrupulatnego rozliczania się z posiadanego majątku oraz wykazywania wszelkich dochodów, oraz kosztów dotyczących firmy. W związku z tym wycena nieruchomości dla potrzeb księgowych ma kluczowe znaczenie w przypadku przedsiębiorców.
Podatek od spadku. Czy potrzebny jest operat szacunkowy nieruchomości?
Osoby dziedziczące masę spadkową w postaci nieruchomości mogą być zobowiązane do tego, by uiścić podatek od spadku. W takiej sytuacji, w celu prawidłowego wypełnienia deklaracji i opłaty wspomnianego podatku powinny one zadeklarować wartość rynkową odziedziczonej nieruchomości. Wartość masy spadkowej mogą określić samodzielnie lub z pomocą rzeczoznawcy majątkowego, natomiast zdecydowanie się na pierwszy wariant związane jest z pewnym ryzykiem.
Czym jest opłata adiacencka?
Jedną z kluczowych kwestii i jednocześnie spotykających się z wieloma pytaniami w kontekście gospodarki nieruchomościami jest charakterystyka opłaty adiacenckiej. Czym dokładnie jest taka opłata i jaka jest jej wysokość? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części przygotowanego przez nas wpisu. Zapraszamy do lektury.